





LG GL-S312SESX 272 L 2 Star Double Door Refrigerator
$339.5 • Out Of Stock • By LG
LG GL-S312SESX 272 L 2 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $339.5.
- Share
This Refrigerator is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$339.5
Search
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 272 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Removable Gasket
OUT OF STOCK
LG GL-S312SESX 272 L 2 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 272 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Removable Gasket
General
| Brand | LG |
| Model | GL-S312SESX |
| Type | Multi Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 54 kg |
| Height | 168 cm |
| Width | 55.5 cm |
| Depth | 63.7 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Ice Maker |
| Door Basket | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 272 L, Refrigerator 214 L, Freezer 58 L |
| Compressor | Smart Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Multi Air Flow |
Smart Features
| Smart Diagnostics | Yes |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Extra Features | Silent Operation, Runs on Home Inverter, Lower Door Basket, Smart mode, Max Fresh |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Power Consumption | 236 Units per year |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2026 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

LG GL-S312SESX 272 L 2 Star Double Door Refrigerator vs LG GLT2826XWOB 276 L 2 Star Double Door Refrigerator
Samsung Galaxy A57 vs Apple iPhone 17e
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Apple iPhone 18 Pro Max
Apple iPhone 12 vs Samsung Galaxy A17Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















