





MarQ By Flipkart 180BD3MQ24-NR 183 L 2 Star Single Door Refrigerator
$125.88 • View Prices • By MarQ
MarQ By Flipkart 180BD3MQ24-NR 183 L 2 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $125.88.
- Share
$125.88
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 183 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
MarQ By Flipkart 180BD3MQ24-NR 183 L 2 Star Single Door Refrig… Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 183 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
General
| Brand | MarQ by Flipkart |
| Model | 180BD3MQ24-NR |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 29.5 kg |
| Height | 110 cm |
| Width | 67.8 cm |
| Depth | 54 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | External Bar Handle |
| Body Material | Metal & Plastic |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
Technical
| Capacity | 183 L |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Unit Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Ice Pro mode, Advanced Copper Capillaries, Quick Chill, Aroma Lock Technology, Large Vegetable Box, Thick Insulation, Silent Operation |
Power Features
| Voltage Required | AC 230V |
| Power Consumption | 175 Units per Year |
| Star Rating | 2 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
MarQ By Flipkart 180BD3MQ24-NR 183 L 2 Star Single Door Refrig… Price History
You can check the price history of MarQ By Flipkart 180BD3MQ24-NR 183 L 2 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $11,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

MarQ By Flipkart 180BD3MQ24-NR 183 L 2 Star Single Door Refrigerator vs Whirlpool 215 IMPRO PRM 200 L 3 Star Single Door Refrigerator
MarQ By Flipkart 180BD3MQ24-NR 183 L 2 Star Single Door Refrigerator vs MarQ By Flipkart 90BD1MQ26-GG 92 L 1 Star Single Door Mini Refrigerator
MarQ By Flipkart 180BD3MQ24-NR 183 L 2 Star Single Door Refrigerator vs Samsung RR20C1824CU 183 L 4 Star Single Door Refrigerator
RedMagic 11 Pro Plus vs Asus ROG Phone 9 Pro Edition
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S26 FEDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















