






MarQ By Flipkart 90BD1MQ26-SG 92 L 1 Star Single Door Mini Refrigerator
$88.28 • View Prices • By MarQ
MarQ By Flipkart 90BD1MQ26-SG 92 L 1 Star Single Door Mini Refrigerator price in United States starts from $88.28.
- Share
$88.28
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 92 L Capacity
- 1 Star Energy Rating
- Removable Gasket
- Reciprocating Compressor
- 1 year Product Warranty
- 10 years Compressor Warranty
MarQ By Flipkart 90BD1MQ26-SG 92 L 1 Star Single Door Mini Ref… Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 92 L Capacity
- 1 Star Energy Rating
- Removable Gasket
- Reciprocating Compressor
- 1 year Product Warranty
- 10 years Compressor Warranty
General
| Brand | MarQ by Flipkart |
| Model | 90BD1MQ26-SG |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 19.7 kg |
| Height | 82.5 cm |
| Width | 45.5 cm |
| Depth | 51 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Body Material | Metal & Plastic |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
Technical
| Capacity | 92 L |
| Compressor | Reciprocating Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 Unit Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Power Consumption | 187 Units per Year |
| Star Rating | 1 |
| Star Rating Year | 2025 |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
MarQ By Flipkart 90BD1MQ26-SG 92 L 1 Star Single Door Mini Ref… Price History
You can check the price history of MarQ By Flipkart 90BD1MQ26-SG 92 L 1 Star Single Door Mini Refrigerator below. The current price is $8,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

MarQ By Flipkart 90BD1MQ26-SG 92 L 1 Star Single Door Mini Refrigerator vs Realme TechLife 85VD2RM26-SG 84 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator
Apple iPhone 17 vs Apple iPhone 17e
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S23 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















