



Midea MDRT359FGI28 233 L 3 Star Double Door Refrigerator
$208.88 • View Prices • By Midea
Midea MDRT359FGI28 233 L 3 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $208.88.
- Share
$208.88
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 233 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Deodorizer
- Door Alarm
Midea MDRT359FGI28 233 L 3 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 233 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Deodorizer
- Door Alarm
General
| Brand | Midea |
| Model | MDRT359FGI28 |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 43 kg |
| Height | 153.5 cm |
| Width | 54.5 cm |
| Depth | 62.3 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
| Tempered Glass | Yes |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 1 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 233 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R-600a |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator, 1 User Manual |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | 9-in-1 Convertible Modes, Uniform Cooling, Smart+Cooling |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 220 W |
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2023 |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Midea MDRT359FGI28 233 L 3 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Midea MDRT359FGI28 233 L 3 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $19,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Midea MDRT359FGI28 233 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Whirlpool FP 263D 240 L 4-Star Refrigerator
Midea MDRT359FGI28 233 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Samsung RT28C3733S8 236 L 3 Star Double Door Refrigerator
Midea MDRT359FGI28 233 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Godrej RT EONVALOR 280D RCIF 244 L 4 Star Double Door Refrigerator
Midea MDRT359FGI28 233 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Midea MDRT350FGI50 253 L 2 Star Double Door Refrigerator
Midea MDRT359FGI28 233 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Voltas Beko RFF265C 228 L 3 Star Double Door Refrigerator
Midea MDRT359FGI28 233 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Realme TechLife 233MF3RM24NC 233 L 3 Star Double Door RefrigeratorDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













