

Midea MRFS5920SSLF 584L Side by Side Refrigerator
$476.46 • View Prices • By Midea
Midea MRFS5920SSLF 584L Side by Side Refrigerator price in United States starts from $476.46.
- Share
$476.46
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Side By Side
- Side by Side Refrigerator Mounted Freezer
- 584 L Capacity
- Digital Display
- Toughened Glass
- Frost Free
- Deodorizer
- Removable Gasket
Midea MRFS5920SSLF 584L Side by Side Refrigerator Specs
- Side By Side
- Side by Side Refrigerator Mounted Freezer
- 584 L Capacity
- Digital Display
- Toughened Glass
- Frost Free
- Deodorizer
- Removable Gasket
General
| Type | Side By Side |
| Panel Display | Digital Display |
Design and Body
| Weight | 99 kg |
| Height | 178.8 cm |
| Width | 89.5 cm |
| Depth | 74.5 cm |
| Freezer Mounted | Side by Side Refrigerator |
| Handle Type | Grip |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Removable Gasket | Yes |
| Gasket Type | Anti Bacterial |
Technical
| Capacity | 584 L, Refrigerator 584 L |
| Compressor | Non Inverter Compressor |
| Refrigerant | R-600a |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
Safety Features
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit |
| Coolpad | No |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | No |
| Deodorizer | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
| Warranty Details | 1 Year Comprehensive (Product) Warranty and 10 Years on Compressor from Midea |
Midea MRFS5920SSLF 584L Side by Side Refrigerator Price History
You can check the price history of Midea MRFS5920SSLF 584L Side by Side Refrigerator below. The current price is $44,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Midea MRFS5920SSLF 584L Side by Side Refrigerator vs Realme TechLife 584MS025RMBD 584 L Side by Side Refrigerator
Xiaomi Poco X7 Pro 5G (12GB RAM + 512GB) vs Xiaomi 15T Pro
Google Pixel 10 Pro XL (1TB) vs OnePlus 15
Apple iPhone 17 Pro Max vs Samsung Galaxy S26 Ultra

Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S25 PlusDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











