



Samsung RR20C1824CU 183 L 4 Star Single Door Refrigerator
$167.22 • View Prices • By Samsung
Samsung RR20C1824CU 183 L 4 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $167.22.
- Share
$167.22
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 183 L Capacity
- 4 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Deodorizer
- Door Lock
- Digital Inverter Compressor
Samsung RR20C1824CU 183 L 4 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 183 L Capacity
- 4 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Deodorizer
- Door Lock
- Digital Inverter Compressor
General
| Brand | Samsung |
| Model | RR20C1824CU |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 36 kg |
| Height | 130 cm |
| Width | 54.9 cm |
| Depth | 64 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Bar Door Handle |
| Base Drawer | Yes |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Freezer Shelves | 1 |
Technical
| Capacity | 183 L, Refrigerator 165 L, Freezer 18 L |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600A |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | Operates on Home Inverter+, Also Runs with Solar Energy |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Star Rating | 4 |
| Star Rating Year | 2023 |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 20 years |
Samsung RR20C1824CU 183 L 4 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Samsung RR20C1824CU 183 L 4 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $15,790. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Samsung RR20C1824CU 183 L 4 Star Single Door Refrigerator vs Haier HED-19TMS-N 185 L 2 Star Single Door Refrigerator
Samsung Galaxy S25 (256GB) vs Samsung Galaxy S25
Xiaomi 17 Ultra vs Huawei Pura 80 Ultra
Xiaomi 17 Pro Max vs Huawei Pura 80 Ultra
Apple iPhone 17 vs iQOO 15
Honor 400 Pro vs Samsung Galaxy S26 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













