







Samsung RR20H28249U 183 L 4 Star Single Door Refrigerator
$178.25 • View Prices • By Samsung
Samsung RR20H28249U 183 L 4 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $178.25.
- Share
$178.25
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 183 L Capacity
- 4 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
Samsung RR20H28249U 183 L 4 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 183 L Capacity
- 4 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
General
| Brand | Samsung |
| Model | RR20H28249U |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 32 kg |
| Height | 133 cm |
| Width | 55 cm |
| Depth | 66.5 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Bar Handle |
| Body Material | Steel |
| Base Drawer | Yes |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 183 L, Refrigerator 165 L, Freezer 18 L |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R-600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Clear View Lamp, Safe Clean Back, Deep Door Guard, Cyclopentane Insulation |
Power Features
| Voltage Required | AC 230V |
| Power Consumption | 130 W |
| Star Rating | 4 |
| Star Rating Year | 2025 |
| Inverter Technology | Yes |
Samsung RR20H28249U 183 L 4 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Samsung RR20H28249U 183 L 4 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $16,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Samsung RR20H28249U 183 L 4 Star Single Door Refrigerator vs Samsung RR21D2H259U 189 L 5 Star Single Door Refrigerator
Honor 400 Pro vs Samsung Galaxy S26
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy Z Flip 7 vs Samsung Galaxy Z Fold 7
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple iPhone 17 Pro vs Samsung Galaxy S26 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















