




Samsung RT34DG5A2BS8 330 L 2 Star Double Door Refrigerator
$469.65 • View Prices • By Samsung
Samsung RT34DG5A2BS8 330 L 2 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $469.65.
- Share
$469.65
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 330 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 2 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Deodorizer
Samsung RT34DG5A2BS8 330 L 2 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 330 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 2 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Deodorizer
General
| Brand | Samsung |
| Model | RT34DG5A2BS8 |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 61 kg |
| Height | 171 cm |
| Width | 63 cm |
| Depth | 73.2 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Door Handle |
| Body Material | Steel |
| Body Features | Flat Door Type |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Icemaker |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 1 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
Technical
| Capacity | 330 L, Refrigerator 255 L, Freezer 75 L |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600-A |
| Cooling Technology | Twin Cooling |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Samsung SmartThings App |
| Additional Smart Features | AI Energy Mode |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual, Warranty Documents |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | Convertible 5-in-1 modes |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V, 50Hz |
| Star Rating | 2 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 20 years |
Samsung RT34DG5A2BS8 330 L 2 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Samsung RT34DG5A2BS8 330 L 2 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $45,288. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Samsung RT34DG5A2BS8 330 L 2 Star Double Door Refrigerator vs Bosch MaxFlex CMC36S03NI 335 L 3 Star Triple Door Refrigerator
Xiaomi Redmi 15 5G vs Samsung Galaxy A26 5G
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K)
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G
Nothing Phone 3a Pro (12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy S25Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














