




Toshiba GR-RT328WE-PMI 253 L 2 Star Double Door Refrigerator
$208.94 • View Prices • By Toshiba
Toshiba GR-RT328WE-PMI 253 L 2 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $208.94.
- Share
$208.94
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 253 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Frost Free
- Deodorizer
- Door Alarm
- Removable Gasket
Toshiba GR-RT328WE-PMI 253 L 2 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 253 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Frost Free
- Deodorizer
- Door Alarm
- Removable Gasket
General
| Brand | Toshiba |
| Model | GR-RT328WE-PMI |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 44 kg |
| Height | 164 cm |
| Width | 54.5 cm |
| Depth | 62.3 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | No |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Ice Maker Type | Double Twister |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
Technical
| Capacity | 253 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Multi Air Flow |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 2 |
| Deodorizer | Yes, Pure Bio Deodorizer |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Power Consumption | 270 W |
| Star Rating | 2 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Toshiba GR-RT328WE-PMI 253 L 2 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Toshiba GR-RT328WE-PMI 253 L 2 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $20,000. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With


Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Apple iPhone 17 vs Oppo Reno 15 Pro Mini
Google Pixel 9A vs Samsung Galaxy A16 5G
Samsung Galaxy A17 vs Samsung Galaxy A36 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














