



Voltas Beko RDC215D 183 L 2 Star Single Door Refrigerator
$124.67 • View Prices • By Voltas Beko
Voltas Beko RDC215D 183 L 2 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $124.67.
- Share
$124.67
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 183 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Removable Gasket
- Reciprocating Compressor
- 1 Bottle Shelves
Voltas Beko RDC215D 183 L 2 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 183 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Removable Gasket
- Reciprocating Compressor
- 1 Bottle Shelves
General
| Brand | Voltas Beko |
| Model | RDC215D/S0XIR0M0000GO |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 32 kg |
| Height | 123 cm |
| Width | 54.5 cm |
| Depth | 59.4 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 1 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 183 L |
| Compressor | Reciprocating Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Safety Instruction Guide, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
Power Features
| Voltage Required | AC 130V-300V |
| Power Consumption | 180 W |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2024 |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Voltas Beko RDC215D 183 L 2 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Voltas Beko RDC215D 183 L 2 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $11,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Voltas Beko RDC215D 183 L 2 Star Single Door Refrigerator vs Haier HED-19TMS-N 185 L 2 Star Single Door Refrigerator
Voltas Beko RDC215D 183 L 2 Star Single Door Refrigerator vs Whirlpool 205 WDE CLS 2S 184 L 2 Star Single Door Refrigerator
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Samsung Galaxy S21 Ultra

Honor 500 Pro vs Xiaomi Poco X8 Pro Max 5G
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A32 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













