



Whirlpool 205 WDE CLS 2S 184 L 2 Star Single Door Refrigerator
$134.57 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool 205 WDE CLS 2S 184 L 2 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $134.57.
- Share
$134.57
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 184 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Door Lock
- Normal Compressor
- 2 Bottle Shelves
- 1 year Product Warranty
Whirlpool 205 WDE CLS 2S 184 L 2 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 184 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Door Lock
- Normal Compressor
- 2 Bottle Shelves
- 1 year Product Warranty
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | 205 WDE CLS 2S |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 32.4 kg |
| Height | 119.1 cm |
| Width | 53.6 cm |
| Depth | 60.4 cm |
| Freezer Mounted | Top |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
Technical
| Capacity | 184 L |
| Compressor | Normal Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
| Convertible | No |
Power Features
| Voltage Required | 220-240V |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2020 |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Whirlpool 205 WDE CLS 2S 184 L 2 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Whirlpool 205 WDE CLS 2S 184 L 2 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $12,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Whirlpool 205 WDE CLS 2S 184 L 2 Star Single Door Refrigerator vs Voltas Beko RDC215D 183 L 2 Star Single Door Refrigerator
Xiaomi 18 Pro Max vs OnePlus 16 Pro
Samsung Galaxy S21 Ultra vs Samsung Galaxy A37 5G
Xiaomi Poco F8 Ultra vs Xiaomi 15 5G
Apple iPhone 17 Plus vs Apple iPhone AirDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













