


Whirlpool 215 IMPRO PRM 200 L 3 Star Single Door Refrigerator
$150.44 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool 215 IMPRO PRM 200 L 3 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $150.44.
- Share
$150.44
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 200 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Alarm
- Normal Compressor
Whirlpool 215 IMPRO PRM 200 L 3 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 200 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Alarm
- Normal Compressor
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | 215 IMPRO PRM |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 36.85 kg |
| Height | 133.2 cm |
| Width | 53.1 cm |
| Depth | 61.5 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Tempered Glass | Yes |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
Technical
| Capacity | 200 L |
| Compressor | Normal Compressor |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
Safety Features
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Coolpad | No |
| Doors Count | 1 |
| Convertible | No |
Power Features
| Star Rating | 3 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Whirlpool 215 IMPRO PRM 200 L 3 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Whirlpool 215 IMPRO PRM 200 L 3 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $14,400. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























