




Whirlpool 215 VMPRO Roy 4S Inv Aura Steel-Y 192 L 4 Star Single Door Refrigerator
$203.62 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool 215 VMPRO Roy 4S Inv Aura Steel-Y 192 L 4 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $203.62.
- Share
$203.62
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 192 L Capacity
- LED Display
- 4 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Door Lock
Whirlpool 215 VMPRO Roy 4S Inv Aura Steel-Y 192 L 4 Star Singl… Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 192 L Capacity
- LED Display
- 4 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Door Lock
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | 215 VMPRO ROY 4S INV Aura Steel-Y |
| Type | Single Door |
| Panel Display | LED Display |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 39 kg |
| Height | 136.2 cm |
| Width | 54.3 cm |
| Depth | 61.8 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | External |
| Body Material | Stainless Steel |
| Base Drawer | Yes |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 192 L, Refrigerator 177.7 L, Freezer 14.3 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Frost Free | Auto Defrost |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, Egg Tray, Instruction Manual, key |
| Doors Count | 1 |
Power Features
| Voltage Required | AC 230 V |
| Power Consumption | 132 Units per Year |
| Star Rating | 4 |
| Star Rating Year | 2026 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Comprehensive |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 9 years |
Whirlpool 215 VMPRO Roy 4S Inv Aura Steel-Y 192 L 4 Star Singl… Price History
You can check the price history of Whirlpool 215 VMPRO Roy 4S Inv Aura Steel-Y 192 L 4 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $19,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Whirlpool 215 VMPRO Roy 4S Inv Aura Steel-Y 192 L 4 Star Single Door Refrigerator vs Whirlpool 215 VMPRO PRM 3S Radiant Steel-Y 192 L 3 Star Single Door Refrigerator
Whirlpool 215 VMPRO Roy 4S Inv Aura Steel-Y 192 L 4 Star Single Door Refrigerator vs Haier HED-205DSA-P 190 L 5 Star Single Door Refrigerator
Xiaomi 17 Pro Max vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A16 5G
Samsung Galaxy S25 FE vs OPPO Reno 15 Pro 5G
OnePlus 15R vs OnePlus 15Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














