




Whirlpool FP 263D PROTTON ROY 240 L Triple Door Refrigerator
$282.03 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool FP 263D PROTTON ROY 240 L Triple Door Refrigerator price in United States starts from $282.03.
- Share
$282.03
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 240 L Capacity
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Alarm
- Removable Gasket
- Inverter Compressor
Whirlpool FP 263D PROTTON ROY 240 L Triple Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 240 L Capacity
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Alarm
- Removable Gasket
- Inverter Compressor
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | FP 263D PROTTON ROY |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 57 kg |
| Height | 162.9 cm |
| Width | 55.9 cm |
| Depth | 68.7 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | G Profile Recess Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
Technical
| Capacity | 240 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R-600a |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 3 |
Power Features
| Voltage Required | AC 230V |
| Star Rating Year | 2022 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Whirlpool FP 263D PROTTON ROY 240 L Triple Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Whirlpool FP 263D PROTTON ROY 240 L Triple Door Refrigerator below. The current price is $26,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Whirlpool FP 263D PROTTON ROY 240 L Triple Door Refrigerator vs Whirlpool FP 223D PROTTON ROY 215 L Triple Door Refrigerator
Xiaomi 17 vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Apple iPhone 17 vs Samsung Galaxy S26
Xiaomi 17 Pro Max vs Xiaomi 17 Pro
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy S26 FEDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














