




Whirlpool NEO DF278 PRM 235 L 2 Star Double Door Refrigerator
$246.45 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool NEO DF278 PRM 235 L 2 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $246.45.
- Share
$246.45
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 235 L Capacity
- LED Display
- 2 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Alarm, Door Lock
Whirlpool NEO DF278 PRM 235 L 2 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 235 L Capacity
- LED Display
- 2 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Alarm, Door Lock
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | NEO DF278 PRM |
| Type | Multi Door |
| Panel Display | LED Display |
Design and Body
| Weight | 48 kg |
| Height | 158.7 cm |
| Width | 56.4 cm |
| Depth | 65.5 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Pocket Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
Technical
| Capacity | 235 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R-600a |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator, 1 Warranty Card, 1 User Manual |
| Doors Count | 2 |
Power Features
| Voltage Required | AC 230V |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2023 |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 9 years |
Whirlpool NEO DF278 PRM 235 L 2 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Whirlpool NEO DF278 PRM 235 L 2 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $23,590. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Godrej Double Door Refrigerators Price List in India165L Refrigerators Price List in IndiaHaier Convertible Refrigerators Price ListMulti Door RefrigeratorsWhirlpool Refrigerators Under ₹30,000Best Whirlpool Refrigerators Price ListCurved Display Mobile Phones Price ListPortable AC Price List in India
Compared With

Whirlpool NEO DF278 PRM 235 L 2 Star Double Door Refrigerator vs Whirlpool FP 223D PROTTON ROY 215 L Triple Door Refrigerator
Red Magic 11 Pro vs iQOO 15
Honor Magic 8 Pro vs Xiaomi 17 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S26 FE
OnePlus 16 Pro vs Vivo S50 Pro Mini
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 16 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














