





Whirlpool PRONXT DF285 3D PRM Athena Steel 237 L 2 Star Triple Door Refrigerator
$264.21 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool PRONXT DF285 3D PRM Athena Steel 237 L 2 Star Triple Door Refrigerator price in United States starts from $264.21.
- Share
$264.21
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- 237 L Capacity
- LED Display
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Frost Free
- Removable Gasket
Whirlpool PRONXT DF285 3D PRM Athena Steel 237 L 2 Star Triple… Specs
- Multi Door
- 237 L Capacity
- LED Display
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Frost Free
- Removable Gasket
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | PRONXT DF285 3D PRM (Athena Steel) |
| Type | Multi Door |
| Panel Display | LED Display |
Design and Body
| Weight | 54 kg |
| Height | 166.3 cm |
| Width | 52 cm |
| Depth | 56 cm |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Ice Maker |
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 237 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 3 |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Power Consumption | 321 Units per Year |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2026 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 9 years |
Whirlpool PRONXT DF285 3D PRM Athena Steel 237 L 2 Star Triple… Price History
You can check the price history of Whirlpool PRONXT DF285 3D PRM Athena Steel 237 L 2 Star Triple Door Refrigerator below. The current price is $25,290. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Whirlpool PRONXT DF285 3D PRM Athena Steel 237 L 2 Star Triple Door Refrigerator vs Samsung RT28C3733S8 236 L 3 Star Double Door Refrigerator
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 17 Plus
Xiaomi Poco X7 Pro 5G vs Xiaomi Redmi Note 15
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S26
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S25
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S26 FEDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















