




Acer G Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR43GT2851UDFL)
$263.42 • View Prices • By Acer
Acer G Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR43GT2851UDFL) price in United States starts from $263.42.
- Share
$263.42
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 24 W Output
- 2 GB RAM
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
Acer G Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR43GT2851UDFL) Specs
Group: $22,500 to $27,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 24 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 2 GB RAM
Design
- 9.65 kgHeavy
- 81 mmThick
Acer G Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR43GT2851UDFL) Price History
You can check the price history of Acer G Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR43GT2851UDFL) below. The current price is $24,989. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung The Frame LS03C 32 inch Full HD Smart QLED TV (QN32LS03CB) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)
TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K) vs LG QNED90T 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QNED90TUA)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Vizio VQM65C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TVAcer G Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR43GT2851UDFL) Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Model | AR43GT2851UDFL |
| Type | LED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Warranty Card, Wall Mount Kit, Remote Control, User Manual, 2 Stands, AAA Batteries, 4 Screws |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | DLED |
| Brightness | 280 nits |
| Contrast Ratio | 5000:1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 9.65 kg |
| Dimensions | 966 (W) x 568 (H) x 81 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 24 W |
| Output Per Speaker | 12 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| Screen Mirroring | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 2 GB |
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Amazon Prime, Disney+Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














