




Acer G Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR55GT2851UDFL)
$329.74 • View Prices • By Acer
Acer G Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR55GT2851UDFL) price in United States starts from $329.74.
- Share
$329.74
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 55 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 24 W Output
- Quad Core Processor, 2 GB RAM, 16 GB Storage
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
Acer G Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR55GT2851UDFL) Specs
Group: $25,000 to $35,000
Display
- 55 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 24 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Quad Core Processor
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Design
- 81 mmThick
Acer G Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR55GT2851UDFL) Price History
You can check the price history of Acer G Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR55GT2851UDFL) below. The current price is $30,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G) vs Samsung Q60D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43Q60D)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)Acer G Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR55GT2851UDFL) Full Specs
General
| Model | AR55GT2851UDFL |
| Type | LED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Warranty Card, Wall Mount Kit, Remote Control, User Manual, 2 Stands, AAA Batteries, 4 Screws |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Contrast Ratio | 5000:1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR Format Types | HDR10+ |
Physical Design
| Dimensions | 1231 (W) x 713 (H) x 81 (D) mm |
Video
| Picture Processor | Intelligent Frame Stabilization Engine |
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 24 W |
| Output Per Speaker | 12 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Sound Modes | Standard, Cinema, Music, News, Personal |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.0 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 1) |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Amazon Prime, Disney+Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














