



Acer G Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (AR32GT2841HDFL)
$138.33 • Out Of Stock • By Acer
Acer G Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (AR32GT2841HDFL) price in United States starts from $138.33.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$138.33
Search
Features
- 32 in, LED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- Quad Core Processor, 1.5 GB RAM, 8 GB Storage
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
OUT OF STOCK
Acer G Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (AR32GT2841HDFL) Specs
Group: $12,500 to $17,500
Display
- 32 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Quad Core Processor
- 1.5 GB RAM, 8 GB Storage
Design
- 81 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Acer G Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (AR32GT2841HDFL) vs Philips Frameless 32 inch HD Ready Smart LED TV (32PFT6130/94)
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Hisense Class U6 Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U65QF)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
LG QNED85T 75 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (75QNED85TUA) vs Hisense Class A6 Series 85 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (85A6NR)
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Acer G Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (AR32GT2841HDFL) Full Specs
General
| Model | AR32GT2841HDFL |
| Type | LED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Warranty Card, Wall Mount Kit, Remote Control, User Manual, 2 Stands, AAA Batteries, 4 Screws |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR Format Types | HDR10 |
Physical Design
| Dimensions | 716 (W) x 439 (H) x 81 (D) mm |
Video
| Picture Processor | Intelligent Frame Stabilization Engine |
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Sound Modes | Standard, Music, Cinema, News, Personal |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 1.4 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 1.5 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Amazon Prime, Disney+Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













