


Samsung Vision AI QN80H 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (75QN80HAU)
$2,163.08 • View Prices • By Samsung
Samsung Vision AI QN80H 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (75QN80HAU) price in United States starts from $2,163.08.
- Share
$2,163.08
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 75 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 30 W Output
- HDR, High Frame Rate (HFR)
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
Samsung Vision AI QN80H 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV … Specs
Group: $175,000 to $225,000
Display
- 75 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 144 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Atmos
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Design
- 23 kgHeavy
- 310 W Input Power
- 52.3 mmThick
Samsung Vision AI QN80H 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV … Price History
You can check the price history of Samsung Vision AI QN80H 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (75QN80HAU) below. The current price is $206,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung Vision AI QN80H 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (75QN80HAU) vs Sony Bravia XR-75X90K 75 inch Ultra HD 4K Smart Full Array LED TV
Samsung Vision AI QN80H 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (75QN80HAU) vs Xiaomi X Pro 2025 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (L75MB-APIN)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung The Frame LS03D 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN50LS03D) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
Samsung QN80F 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN75QN80FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)Samsung Vision AI QN80H 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV … Full Specs
General
| Country of Origin | Vietnam |
| Model | 75QN80HAU |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 75 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
| High Frame Rate (HFR) | Yes |
| Anti Reflection | Yes |
| Dimming Technology | Supreme Mini LED Dimming |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 23 kg |
| Weight (with Stand) | 23.5 kg |
| Dimensions | 1660 (W) x 957.8 (H) x 52.3 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1660 (W) x 993.8 (H) x 319.8 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | DVB-T2CS2 |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
| Upscaling | Yes, 4K AI Upscaling |
| Contrast Enhancement | Real Depth Enhancer |
| Color Enhancement | Color Booster Pro |
| Motion Enhancement | Motion Xcelerator 144 Hz |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Adaptive Sound | Yes |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, Anynet+ |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes, Game Motion Plus |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC220-240V~ 50/60Hz |
| Power Consumption | 310 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | 2.4GHz, 5GHz |
| Voice Assistant | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Apple TV, JioHotstar, etc. |
| Other Smart Features | Far-Field Voice Interaction, SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote, Mobile to TV, TV initiate mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












