

Sansui JSW70GSUHDFF 70 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$739.85 • Out Of Stock • By Sansui
Sansui JSW70GSUHDFF 70 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $739.85.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$739.85
Search
Features
- 70 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- ARM CA53 Processor Processor, 2 GB RAM, 32 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
OUT OF STOCK
Sansui JSW70GSUHDFF 70 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $57,500 to $72,500
Display
- 70 inch DisplayLarge
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- ARM CA53 Processor Processor
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 220 W Input Power
- 280.3 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs Roku Select Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55R4C5)
LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TVSansui JSW70GSUHDFF 70 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Model | JSW70GSUHDFF |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television Unit, Remote, Batteries, Warranty Card |
Display
| Size (Diagonal) | 70 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Other Display Features | Dolby Vision, HDR10, HLG, EyEase Tech, Blue light filter |
Physical Design
| Dimensions | 1550 (W) x 970.8 (H) x 280.3 (D) mm |
Video
| Upscaling | Yes |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Other Audio Features | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Rear) |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 110-240 V |
| Power Consumption | 220 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | ARM CA53 Processor |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Disney+Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











