



Sansui JSW86GSUHDFF 86 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$1,266.06 • Coming Soon • By Sansui
Sansui JSW86GSUHDFF 86 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $1,266.06.
- Share
This is an Upcoming TV.
Sansui JSW86GSUHDFF 86 inch Ultra HD 4… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Sansui JSW86GSUHDFF 86 inch Ultra HD 4… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 86 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- Mediatek A53 x 4-1.5GHz Processor, 2 GB RAM, 32 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
UPCOMING
Sansui JSW86GSUHDFF 86 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $112,500 to $137,500
Display
- 86 inch DisplayLargest
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Mediatek A53 x 4-1.5GHz Processor
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
Design
- 378.54 W Input Power
- 91 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)Sansui JSW86GSUHDFF 86 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | JSW86GSUHDFF |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Piece TV, 1 Piece User manual, 1 Piece Remote Control, 1 Set Base Stand, 2 Pair Screws, 1 Pair Batteries, 1 Piece Power Cord, 1 Piece Mini AV Cable, 1 Piece Wall Mounting Set |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 86 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 450 nits |
| Contrast Ratio | 5000:1 (Static), 5000:1 (Dynamic) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | Dolby Vision |
Physical Design
| Weight (with Stand) | 42.76 kg |
Video
| Upscaling | Yes |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos, DTS Studio Sound |
| Sound Modes | Standard, Music, Sport, Movie |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 378.54 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz / 5GHz |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | Mediatek A53 x 4-1.5GHz |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Youtube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














