


Toshiba E36RP Series 43 inch Full HD Smart QLED TV (43E36RP)
$259.58 • View Prices • By Toshiba
Toshiba E36RP Series 43 inch Full HD Smart QLED TV (43E36RP) price in United States starts from $259.58.
- Share
$259.58
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, QLED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 26 W Output
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Audio
Toshiba E36RP Series 43 inch Full HD Smart QLED TV (43E36RP) Specs
Group: $22,500 to $27,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Audio
- 26 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 90 mmThick
Toshiba E36RP Series 43 inch Full HD Smart QLED TV (43E36RP) Price History
You can check the price history of Toshiba E36RP Series 43 inch Full HD Smart QLED TV (43E36RP) below. The current price is $24,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs LG UA77 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55UA7700PUB)
LG B4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B4PUA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)Toshiba E36RP Series 43 inch Full HD Smart QLED TV (43E36RP) Full Specs
General
| Model | 43E36RP |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, 1 Remote, 2 Table Stand, 2 AAA Battery, 1 Warranty Card, 1 Maunal |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Brightness | 300 Nits Brightness |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10 |
Physical Design
| Dimensions | 959 (W) x 562 (H) x 90 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 959 (W) x 611 (H) x 200 (D) mm |
Video
| Picture Modes | Standard , Dynamic, Cinema, Low Blue, Filmmaker, ECO, Game, User |
Audio
| Total Speaker Output | 26 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Sound Modes | Standard/Music/Cinema/ News/Personal |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 1.4 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4G+5G |
| Voice Assistant | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Supported Apps | Netflix, Youtube, Prime Video, JioHotstar, SonyLiv, Zee5, SunNXT, Xstream Play, Apple TV, CrunchyRoll, TravelXP, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












