


Bosch Series 6 WGA2341SIN 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$389.65 • View Prices • By Bosch
Bosch Series 6 WGA2341SIN 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $389.65.
- Share
$389.65
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- LED Touch Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Drum Body, Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
Bosch Series 6 WGA2341SIN 8 kg Fully Automatic Front Load Wash… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- LED Touch Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Drum Body, Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
General
| Series | Series 6 |
| Brand | Bosch |
| Model | WGA2341SIN |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Touch Display |
| Sales Package | 1 x Washing Machine,1 x Connecting Pipe, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Outer Body | Stainless Steel Drum |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 72 kg |
| Height | 84.8 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Other Washing Modes | Synthetics, Hygiene, Delicate/Silk, Daily wash, Wool, Cottons |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Easy Iron, Extra Rinse, Speedperfect, Spin Speed Reduction, Stain Selection, Start/reload, Temperature Selection, Start Delay Options: Continuous, Skip Spin, Prewash, Load Recommendation, Pre-activated SpeedPerfect, Volt-Monitor, Anti Wrinkle Feature |
Warranty
| Warranty | 3 years, Warranty on Product |
| Warranty Type | Manufacturer |
Bosch Series 6 WGA2341SIN 8 kg Fully Automatic Front Load Wash… Price History
You can check the price history of Bosch Series 6 WGA2341SIN 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $37,290. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Bosch Series 6 WGA2341SIN 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Samsung WW90DG5U24AS 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Bosch Series 6 WGA2341SIN 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Bosch WGA2420SIN 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Bosch Series 6 WGA2341SIN 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs LG FHB1208Z4M 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Bosch Series 6 WGA2341SIN 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs LG FHP1412Z3O 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Xiaomi Poco X7 Pro 5G vs Xiaomi Redmi Note 15
Samsung Galaxy S24 Ultra vs Xiaomi 17 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












