
Electrolux UltimateCare EWW9024P5WB 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$612.75 • View Prices • By Electrolux
Electrolux UltimateCare EWW9024P5WB 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $612.75.
- Share
$612.75
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 9 kg Capacity
- Pulsator
- Digital Dsplay Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
Electrolux UltimateCare EWW9024P5WB 9 Kg Fully Automatic Front… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 9 kg Capacity
- Pulsator
- Digital Dsplay Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
General
| Brand | Electrolux |
| Model | UltimateCare 500 EWW9024P5WB |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | Digital Dsplay Display |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 77 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 66 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | No |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 9 kg |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, Delicate, QUICK 15 WASHING CYCLES |
Power Features
| Power Required | 220-240v |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, 15-minutes washing cycle is suitable for a small number of clothes. You can also adapt a regular full load, set to the Full Wash 60 cycle-an ideal one-hour program |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
Electrolux UltimateCare EWW9024P5WB 9 Kg Fully Automatic Front… Price History
You can check the price history of Electrolux UltimateCare EWW9024P5WB 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $58,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Electrolux UltimateCare EWW9024P5WB 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs LG FHP1410Z5M 10 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Apple iPhone 17 Pro Max (1TB) vs Apple iPhone 18 Pro Max


Samsung Galaxy S25 Plus (512GB) vs Huawei Mate 80 Pro Max
Apple iPhone 17 (512GB) vs Apple iPhone 16 Pro Max (512GB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










