


IFB Executive Plus MXS 9014 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$328.01 • View Prices • By IFB
IFB Executive Plus MXS 9014 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $328.01.
- Share
$328.01
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 9 kg Capacity
- Tumble Wash
- LED Touch Display
- Stainless Steel Body, Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
IFB Executive Plus MXS 9014 9 kg Fully Automatic Front Load Wa… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 9 kg Capacity
- Tumble Wash
- LED Touch Display
- Stainless Steel Body, Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | IFB |
| Model | EXECUTIVE Plus MXS 9014 |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Touch Display |
| Sales Package | 1 Washing Machine, Outlet Pipe, Inlet Pipe, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Outer Body | Stainless Steel |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 75 kg |
| Height | 87.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 60.6 cm |
| Transparent Window | No |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
| Body Features | Wheel Support |
Technical
| Capacity | 9 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Tumble Wash |
| Built-in Heater | Yes |
| Temperature Range | 95 DegreeC |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Easy Care | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Mixed Fabric, Hygiene/Anti-allergen, Refresh, CradleWash, Baby Wear, Woollens/Hand Wash, Bulky/Bedding/Curtains/Duvet, Mixed/Daily, Cotton Normal, Synthetic/Daily/Easy Care, Cotton Plus/Eco, Quick/Express Wash, Spin Dry / Drain, Rinse + Spin, Auto Tub Clean |
Power Features
| Power Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Steam Wash |
Warranty
| Warranty | 4 years, Comprehensive Warranty on Product, 10 Years Motor Warranty, 10 Years Spares Support |
| Warranty Type | Manufacturer |
IFB Executive Plus MXS 9014 9 kg Fully Automatic Front Load Wa… Price History
You can check the price history of IFB Executive Plus MXS 9014 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $31,394. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

IFB Executive Plus MXS 9014 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs IFB Senator SXN 8012K 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
IFB Executive Plus MXS 9014 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs IFB Executive OXN 9014K 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S23 Plus
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Samsung Galaxy A57
Xiaomi Redmi K90 Pro Max vs Realme GT 8 Pro
Apple iPhone 12 vs Xiaomi Redmi Note 15Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












