



LG P7010NGAZ 7 Kg Semi Automatic Washing Machine
$129.1 • View Prices • By LG
LG P7010NGAZ 7 Kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $129.1.
- Share
$129.1
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
LG P7010NGAZ 7 Kg Semi Automatic Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
General
| Brand | LG |
| Model | P7010NGAZ |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Control Type | Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Drain Hose, Inlet Hose, Quick Reference Guide, User Manual, & Safety Cover |
Design and Body
| Tub Material | Plastic |
| Weight | 24 kg |
| Height | 97.5 cm |
| Width | 79.5 cm |
| Depth | 48 cm |
| Transparent Window | No |
| Tempered Glass Window | No |
| Body Features | Rat Away feature |
Technical
| Capacity | 7 kg |
| Maximum Spin Speed | 1350 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | 3- Gentle, Normal, Strong |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inbuilt Scrubber | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Buzzer Indicator, Lint Filter |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on product and 5 Years on Wash Motor from LG |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts |
| Warranty Type | Manufacturer |
LG P7010NGAZ 7 Kg Semi Automatic Washing Machine Price History
You can check the price history of LG P7010NGAZ 7 Kg Semi Automatic Washing Machine below. The current price is $12,390. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

LG P7010NGAZ 7 Kg Semi Automatic Washing Machine vs Voltas Beko WTT70UHA 7 Kg Semi Automatic Washing Machine
Samsung Galaxy A57 (12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy A57
Samsung Galaxy S24 Ultra vs Apple iPhone 17 Pro Max
Xiaomi 17 Ultra vs Huawei Mate 80 Pro
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Red Magic 11 Pro
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A37 5G (6GB RAM + 128GB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













