

LG P8035SRMZ 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine
$149.42 • View Prices • By LG
LG P8035SRMZ 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $149.42.
- Share
$149.42
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Tub
- 2 years, Comprehensive Warranty and 5 Years Warranty on Motor from LG
LG P8035SRMZ 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Tub
- 2 years, Comprehensive Warranty and 5 Years Warranty on Motor from LG
General
| Brand | LG |
| Model | P8035SRMZ |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Wind Jet Dry |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Sales Package | 1 Washing Machine, User Manual, Inlet Pipe, Outlet Pipe |
Design and Body
| Tub Material | Plastic |
| Weight | 25 kg |
| Height | 97.5 cm |
| Width | 80.5 cm |
| Depth | 47.8 cm |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Power Features
| Power Consumption | 350 W |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty and 5 Years Warranty on Motor from LG |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
LG P8035SRMZ 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of LG P8035SRMZ 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $14,302. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

LG P8035SRMZ 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine vs LG P8015SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine
LG P8035SRMZ 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine vs LG P8530SRAZ 8.5 Kg Semi Automatic Washing Machine
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB)
Oppo Find X9 5G vs Huawei Mate 80 Pro
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











