



LG THD13SWP 13 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$522.36 • View Prices • By LG
LG THD13SWP 13 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $522.36.
- Share
$522.36
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 13 kg Capacity
- Pulsator
- Yes Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
LG THD13SWP 13 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 13 kg Capacity
- Pulsator
- Yes Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
General
| Country of Origin | India |
| Brand | LG |
| Model | THD13SWP |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Yes Display |
| Control Type | Buttons |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 37 kg |
| Height | 96.8 cm |
| Width | 54 cm |
| Depth | 56 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Glass Type | Tempered Glass |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 13 kg |
| Maximum Spin Speed | 780 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | Inverter Direct Drive |
| Temperature Range | Cold / Warm / Hot |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, LG SmartThinQ |
| Remote Diagnostics | Yes |
| Smart Diagnostics | Yes |
| Additional Smart Features | AI Wash |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Steam Wash | Yes |
| Easy Care | Yes |
| Other Washing Modes | Allergy Care, Duvet, Delicate, Wool, Clean Tub, Normal, Rinse + Spin, Strong Wave |
Power Features
| Power Required | 100-240 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Inverter Technology | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
Warranty
| Warranty | 2 years, 10 Years on Motor from LG |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Type | Manufacturer |
LG THD13SWP 13 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of LG THD13SWP 13 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $49,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

LG THD13SWP 13 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs IFB TL111IN3SWID 11 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
LG THD13SWP 13 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs IFB TL111IN3SN 11 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
LG THD13SWP 13 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs LG T90V4MB1S 9 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
LG THD13SWP 13 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung WA80F10E2C 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Xiaomi Redmi 15 5G vs Xiaomi Redmi 15 4G
OnePlus 15 vs Xiaomi 15 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













