


Reliance RGT750WG 7.5 kg Semi Automatic Washer only
$58.52 • View Prices • By Reliance
Reliance RGT750WG 7.5 kg Semi Automatic Washer only price in United States starts from $58.52.
- Share
$58.52
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washer
- Semi Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Triple Wave Pulsator
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Plastic Body, Polypropylene Tub
- Timer
- Child Lock, Shock Proof
Reliance RGT750WG 7.5 kg Semi Automatic Washer only Specs
- Washer
- Semi Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Triple Wave Pulsator
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Plastic Body, Polypropylene Tub
- Timer
- Child Lock, Shock Proof
General
| Country of Origin | India |
| Brand | Reliance |
| Model | RGT750WG |
| Type | Washer |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Control Type | Mechanical Knob |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine Unit, Drain Pipe Clip ,Drain Pipe Water Inlet, Hose Connector, Water Inlet Hose |
Design and Body
| Outer Body | Plastic |
| Tub Material | Polypropylene |
| Weight | 14 kg |
| Height | 86 cm |
| Width | 44 cm |
| Depth | 37 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
Technical
| Capacity | 7.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 1350 RPM |
| Method of Washing | Triple Wave Pulsator |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | 2 - Heavy, Normal |
Power Features
| Power Required | AC 220-240V |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Powerful Motor Technology, Turbo Wash Feature |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
Reliance RGT750WG 7.5 kg Semi Automatic Washer only Price History
You can check the price history of Reliance RGT750WG 7.5 kg Semi Automatic Washer only below. The current price is $5,616. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Motorola Moto G 5G 2026 vs Motorola Moto G Power (2026)
Samsung Galaxy S25 FE vs Apple iPhone 14 Pro
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Xiaomi 17 Pro
Apple iPhone 17 Pro Max vs OnePlus 15
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro PlusDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












