


Samsung WW90T504DAB 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$437.53 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung WW90T504DAB 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $437.53.
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$437.53
Search
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 9 kg Capacity
- Tumble Wash
- Digital Display
- Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Child Lock
OUT OF STOCK
Samsung WW90T504DAB 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Ma… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 9 kg Capacity
- Tumble Wash
- Digital Display
- Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Child Lock
General
| Brand | Samsung |
| Model | WW90T504DAB |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | Digital Display |
| Sales Package | 1 Washing Machine, Outlet Pipe, Clamps and Bolts, Installation Guide |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 65 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.9 cm |
| Depth | 55 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
Technical
| Capacity | 9 kg |
| Method of Washing | Tumble Wash |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Baby Care, Clean Tub |
Power Features
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 3 years, 10 Years on Motor from Samsung |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Warranty Type | Manufacturer |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Samsung WW90T504DAB 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Bosch WGA14200IN 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Apple iPhone 17 vs Apple iPhone 17 Pro Max
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S23 Plus
Samsung Galaxy S25 (256GB) vs Samsung Galaxy S25
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
Samsung Galaxy S24 Ultra vs Samsung Galaxy S25 FEDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












