



Thomson TTL7000S 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$124.1 • View Prices • By Thomson
Thomson TTL7000S 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $124.1.
- Share
$124.1
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Pulsator
- Display Display
- Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
Thomson TTL7000S 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Pulsator
- Display Display
- Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Thomson |
| Model | TTL7000S |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Display Display |
| Sales Package | 1 Washing Machine Unit, User Manual, Inlet Pipe |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 22 kg |
| Height | 92.8 cm |
| Width | 53.5 cm |
| Depth | 52 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 7 kg |
| Maximum Spin Speed | 840 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Other Washing Modes | Normal, Delicate, Bedsheet, Gentle, Quick, Wool, Tub Clean, Water Reuse |
Power Features
| Power Required | AC 220-240v |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, 3D Waterfall, Magic Filter, Adjustable Leg, Detergent Dispenser, Bleach Dispenser, Softener Dispenser, Child Lock, Error Alarm, Auto Unbalancing Detection, Closed Rat Proof Base, Auto Power Off, Delay Start |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on Product and 5 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts From the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This Also Covers All Manufacturing Defects |
| Warranty Type | Manufacturer |
Thomson TTL7000S 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of Thomson TTL7000S 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $11,879. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Thomson TTL7000S 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Realme TechLife RMTL705NNNEG 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S26 FE
Honor Magic 8 Pro vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple iPhone 16 Pro (512GB) vs OnePlus 13 (16GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S26 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













