


Thomson TTL8500R 8.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$137.66 • View Prices • By Thomson
Thomson TTL8500R 8.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $137.66.
- Share
$137.66
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Display Display
- Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
Thomson TTL8500R 8.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Display Display
- Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Thomson |
| Model | TTL8500R |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Display Display |
| Sales Package | Washing Machine Unit, User Manual, Inlet Pipe |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 22 kg |
| Height | 992.8 cm |
| Width | 53.5 cm |
| Depth | 52 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 840 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Other Washing Modes | Normal, Delicate, Bedsheet, Gentle, Quick, Wool, Tub Clean, Water Reuse |
Power Features
| Power Required | AC 220-240V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Error Alarm, Auto Unbalancing Detection, Closed Rat Proof Base, Auto Power Off, Delay Start, Fuzzy Logic, Pre-wash Soak, Spin Only, Spin & Rinse |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on Product and 5 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Type | Technician Visit |
Thomson TTL8500R 8.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of Thomson TTL8500R 8.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $12,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Thomson TTL8500R 8.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Croma CRLW065FAF264504 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB) vs iQOO 15
Apple iPhone 17 vs Honor 400 Pro
Huawei Nova 15 Ultra vs Xiaomi 18 Pro Max
Apple iPhone 16 Pro (256GB) vs Samsung Galaxy S26 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












