



Voltas Beko WTL6004UEA 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$140.95 • View Prices • By Voltas Beko
Voltas Beko WTL6004UEA 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $140.95.
- Share
$140.95
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 6 kg Capacity
- Pulsator
- Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only
Voltas Beko WTL6004UEA 6 kg Fully Automatic Top Load Washing M… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 6 kg Capacity
- Pulsator
- Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only
General
| Brand | Voltas Beko |
| Model | WTL6004UEA |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Sales Package | 1 Washing Machine, Drain Pipe, Inlet Pipe, Rat Mesh, User Manual, Safety Guide |
Design and Body
| Tub Material | Steel |
| Weight | 26.5 kg |
| Height | 91 cm |
| Width | 51.5 cm |
| Depth | 53 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 6 kg |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | 8 Wash Program- High, Med, Low, Few, Soak, Wash, Rinse, Spin |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Double Waterfall, Steel Gleam Drum, Rust Free Body, Toughened Glass Lid, Auto Balance Detection, Buzzer Indicators |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This also Covers all Manufacturing Defects |
| Warranty Type | Manufacturer |
Voltas Beko WTL6004UEA 6 kg Fully Automatic Top Load Washing M… Price History
You can check the price history of Voltas Beko WTL6004UEA 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $13,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
10Kg Washing Machines Price List8Kg Front Load Washing Machines Price ListFully Automatic Washing Machines Under ₹10,000LG Front Load Fully Automatic Washing MachinesBest Voltas Beko Washing Machines Price ListVoltas Beko Washing Machines Under ₹20,000Best Camera Phones Under 50000Washing Machine Comparison
Compared With

Voltas Beko WTL6004UEA 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Haier HWM65-FE 6.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Voltas Beko WTL6004UEA 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Haier HWM60-AE 6 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Motorola Edge 70
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro PlusDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













