



Voltas Beko WTT85DBLG/FLRB5 8.5 kg Semi Automatic Washing Machine
$128.8 • View Prices • By Voltas Beko
Voltas Beko WTT85DBLG/FLRB5 8.5 kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $128.8.
- Share
$128.8
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 8.5 kg Capacity
- Pulsator
- No Display
- Plastic Body, Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
Voltas Beko WTT85DBLG/FLRB5 8.5 kg Semi Automatic Washing Mach… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 8.5 kg Capacity
- Pulsator
- No Display
- Plastic Body, Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
General
| Country of Origin | India |
| Brand | Voltas Beko |
| Model | WTT85DBLG/FLRB5 |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Panel Display | No |
| Control Type | Mechanical Knob |
| Launch Year | 2024 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Inlet Hose, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Outer Body | Plastic |
| Tub Material | Plastic |
| Weight | 25.5 kg |
| Height | 103.5 cm |
| Width | 83 cm |
| Depth | 49.5 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Glass Type | Toughened Glass |
Technical
| Capacity | 8.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 1350 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Waterproof Panel | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Other Washing Modes | Delicate, Gentle, Normal, Heavy |
Power Features
| Power Required | AC 220V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inbuilt Scrubber | No |
| Extra Features | Water Level Selector, Double Side Waterfall, Magic Filter |
Warranty
| Warranty | 1 year, Comprehensive Warranty on Product and 5 Years Warranty on Motor |
| Warranty Type | Comprehensive |
Voltas Beko WTT85DBLG/FLRB5 8.5 kg Semi Automatic Washing Mach… Price History
You can check the price history of Voltas Beko WTT85DBLG/FLRB5 8.5 kg Semi Automatic Washing Machine below. The current price is $12,420. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Voltas Beko WTT85DBLG/FLRB5 8.5 kg Semi Automatic Washing Machine vs LG P8035SRAZ 8 Kg Semi Automatic Washing Machine
Apple iPhone 16 Pro Max (1TB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy S24 Ultra (512GB) vs Vivo X300
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 17 PlusDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













