
Whirlpool Bloom Wash 360 World Series 80H 8kg Fully Automatic Top Loading Washing Machine
$227.2 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool Bloom Wash 360 World Series 80H 8kg Fully Automatic Top Loading Washing Machine price in United States starts from $227.2.
- Share
$227.2
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Agipeller Wash
- Digital Display
- Metal Body, Stainless Steel Tub, Water Inlet Pipe, Inlet Valve
- Inbuilt Heater
- Child Lock
Whirlpool Bloom Wash 360 World Series 80H 8kg Fully Automatic… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Agipeller Wash
- Digital Display
- Metal Body, Stainless Steel Tub, Water Inlet Pipe, Inlet Valve
- Inbuilt Heater
- Child Lock
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | Bloom Wash 360° World Series 80H |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Digital Display |
| Sales Package | 1 Washing Machine, Inlet Pipe, Drain Pipe, Rat Mesh |
Design and Body
| Outer Body | Metal |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 43.5 kg |
| Height | 103.5 cm |
| Width | 62 cm |
| Depth | 66.5 cm |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 740 RPM |
| Method of Washing | Agipeller Wash |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
Washing Modes
| Spin Only | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Wool, Delicate, Jean, Sari, Stain Wash, Bed sheets, Whites |
Power Features
| Power Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 360 W |
Features
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 2 Years Product & 10 Years Motor Warranty |
Whirlpool Bloom Wash 360 World Series 80H 8kg Fully Automatic… Price History
You can check the price history of Whirlpool Bloom Wash 360 World Series 80H 8kg Fully Automatic Top Loading Washing Machine below. The current price is $21,850. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Whirlpool Bloom Wash 360 World Series 80H 8kg Fully Automatic Top Loading Washing Machine vs Whirlpool Magic Clean Pro SW H 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 14 Pro
RedMagic 11 Pro Plus vs Samsung Galaxy S25 Ultra

Honor Magic 8 Pro vs Xiaomi 17 Ultra
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming MonitorDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










