



Whirlpool MAGIC CLEAN 7.5 kg Semi Automatic Washing Machine
$123.17 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool MAGIC CLEAN 7.5 kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $123.17.
- Share
$123.17
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Impeller
- Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only
Whirlpool MAGIC CLEAN 7.5 kg Semi Automatic Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Impeller
- Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only
General
| Series | MAGIC CLEAN |
| Brand | Whirlpool |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Control Type | Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 Washing Machine Unit, Inlet Pipe, User Manual, Spin Cap |
Design and Body
| Tub Material | Plastic |
| Weight | 22.5 kg |
| Height | 100 cm |
| Width | 80.4 cm |
| Depth | 52 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
Technical
| Capacity | 7.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Impeller |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
Power Features
| Power Required | AC 220-240v |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty and 5 Years Warranty on Wash Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered under Warranty, Covers all Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty |
| Warranty Type | Technician Visit |
Whirlpool MAGIC CLEAN 7.5 kg Semi Automatic Washing Machine Price History
You can check the price history of Whirlpool MAGIC CLEAN 7.5 kg Semi Automatic Washing Machine below. The current price is $11,790. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
7Kg Washing Machines Price ListWhirlpool 7Kg Washing MachinesSamsung Front Load Fully Automatic Washing MachinesSamsung Fully Automatic Washing MachinesBest Whirlpool Washing Machines PriceWhirlpool Washing Machines Between ₹10,000 and ₹20,000OPPO Curved Display Mobile PhonesAndroid 16 Mobile Phones
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
























