
Dell Inspiron 3525 Laptop (AMD Ryzen3 5425U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
$522.35 • View Prices • By Dell
Dell Inspiron 3525 Laptop (AMD Ryzen3 5425U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $522.35.
- Share
$522.35
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 3 5425U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon Radeon Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell Inspiron 3525 Laptop (AMD Ryzen3 5425U/ 8GB/ 512GB SSD/ W… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 23.5 mmThick
- 1.68 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 3 5425U
- 4 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- AMD Radeon Radeon Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Dell Inspiron 3525 Laptop (AMD Ryzen3 5425U/ 8GB/ 512GB SSD/ W… Price History
You can check the price history of Dell Inspiron 3525 Laptop (AMD Ryzen3 5425U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $49,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Dell Inspiron 3525 Laptop (AMD Ryzen3 5425U/ 8GB/ 512GB SSD/ W… Full Specs
General
| Series | Inspiron |
| Model | Inspiron 3525 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358 x 210 x 23.5 mm |
| Weight | 1.68 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | FHD |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11ac 1x1 |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Card Reader | 1 x SD Media Card Reader (SD, SDHC, SDXC) |
| Microphone In | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock Port |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Sound | Waves Maxx Audio Pro |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 3 5425U |
| Speed | 4 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 3 |
| Model | 5425U |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 7 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, battery, adapter, cables and user manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










