
HP 15-da0102tu (4ST38PA) Notebook (7th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ Win10 Home)
$331.5 • Out Of Stock • By HP
HP 15-da0102tu (4ST38PA) Notebook (7th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ Win10 Home) price in United States starts from $331.5.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$331.5
Search
Features
- 7th Gen Intel Core i3 7020U
- Dual Core, 4 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- Intel HD Graphics 620
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP 15-da0102tu (4ST38PA) Notebook (7th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ … Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 22.5 mmThick
- 1.77 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLargest
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 7th Gen Intel Core i3 7020U
- 2 x 2.3 GHz Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 3 MB Cache
- Intel HD Graphics 620 Graphics
- 4 GB DDR4 RAMSmallest
- 1 TB HDDLargest
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 2 x USB 3.0
- Optical (DVD) Drive, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)
Apple MacBook Pro 16 2024 Z1FT000DA Laptop (Apple M4 Max/ 128GB/ 4TB SSD/ macOS) vs Dell Alienware M18 R2 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB Graphics)HP 15-da0102tu (4ST38PA) Notebook (7th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ … Full Specs
General
| Model | 15-da0102tu (4ST38PA) |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 376 x 246 x 22.5 mm |
| Weight | 1.77 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Full HD |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Micro-edge WLED-backlit |
Connectivity
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 |
| WiFi | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Card Reader | Multi-format SD media card reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP TrueVision HD Camera |
| Touchpad | Multi-touch gesture support |
| Inbuilt Microphone | Digital microphone |
| Speakers | Dual speakers |
| Optical Drive | Yes |
Processor
| Processor | 7th Gen Intel Core i3 7020U |
| Speed | 2 x 2.3 GHz Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 3 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 7020U |
| Generation | 7th Gen |
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics 620 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2133 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 4 GB |
| RAM Slots | 1 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
| Hard Disk Interface | SATA |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W EM AC power adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










