
Samsung Galaxy Book2 15 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11)
$585.05 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy Book2 15 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) price in United States starts from $585.05.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$585.05
Search
Variants
Features
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 10 Cores, 12 Threads
- 8 GB LPDDR4x RAM
- 256 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy Book2 15 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB S… Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 15.4 mmSlim
- 1.57 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 10 x (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Cores
- 10 Cores, 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 8 GB LPDDR4x RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 54 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700B4US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)
HP Victus 15- FB2082WM A14MNUA#ABA Gamign Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Asus TUF Gaming A14 FA401UU-MS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Samsung Galaxy Book2 15 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB S… Full Specs
General
| Series | Galaxy Book2 |
| Model | Galaxy Book2 15 |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 356.6 x 229.1 x 15.4 mm |
| Weight | 1.57 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | FHD LED Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 (Gig+), 802.11 ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dolby Atmos |
| Speakers | Stereo Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 1235U |
| Speed | 10 x (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Cores |
| Cores | 10 Cores, 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1235U |
| Generation | 12th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR4x |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 54 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 45 W USB Type-C Adapter |
| Battery Details | 54 Wh |
Extra
| Sales Package | Set, TA & C to C cable, Quick start Guide |
| Other Features | Ambient Light Sensor, Accelerometer Sensor, Gyro Sensor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










