

Toshiba Satellite C640-X4213 Laptop (2nd Gen Ci5/ 2GB/ 500GB/ Win7 HB)
$326.2 • Out Of Stock • By Toshiba
Toshiba Satellite C640-X4213 Laptop (2nd Gen Ci5/ 2GB/ 500GB/ Win7 HB) price in United States starts from $326.2.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$326.2
Search
Features
- 2nd Gen Intel Core i5 2430M
- Dual Core, 4 Threads
- 2 GB DDR3 RAM
- 500 GB Hard Disk
- Intel HD Graphics 3000
- 14 inches
- Windows 7 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Toshiba Satellite C640-X4213 Laptop (2nd Gen Ci5/ 2GB/ 500GB/ … Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- OS: Windows 7
- Utility: Everyday Use
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
Performance
- 2nd Gen Intel Core i5 2430M
- 2 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 3 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 3 MB Cache
- Intel HD Graphics 3000 Graphics
- 2 GB DDR3 RAMSmall
- 500 GB HDDLarge
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v3.0
- 1.3 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Battery
- 6 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G615JH-DS54 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)Toshiba Satellite C640-X4213 Laptop (2nd Gen Ci5/ 2GB/ 500GB/ … Full Specs
General
| Series | Satellite |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 7 |
| Warranty | 1 Year International Limited Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | v3 |
| USB Ports | No USB Port |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 1.3 Megapixel, 1.3 MP |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 2nd Gen Intel Core i5 2430M |
| Speed | 2 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 3 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 3 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 2430M |
| Generation | 2nd Gen |
| Chipset | Mobile HM65 Express |
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics 3000 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 2 GB DDR3 |
| Maximum RAM Supported | Upto 8 GB |
| RAM Slots | 2 (1 Unused Slot) |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
| Hard Disk Interface | SATA |
Battery
| Battery | 6 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 3 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide and Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











