




Asus TUF Gaming VG27BQ 27 inch Quad HD Monitor
$329 • View Prices • By Asus
Asus TUF Gaming VG27BQ 27 inch Quad HD Monitor is a 27 in TN Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 165 Hz refresh rate. It has a 0.4 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus TUF Gaming VG27BQ 27 inch Quad HD Monitor price in United States is $329. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
Asus TUF Gaming VG27BQ 27 inch Quad HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 66 mmAverage
- 3.5 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- TN Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 0.4 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync, NVIDIA G-SYNC Compatible
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
Asus TUF Gaming VG27BQ 27 inch Quad HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Asus TUF Gaming VG27BQ 27 inch Quad HD Monitor Price History
You can check the price history of Asus TUF Gaming VG27BQ 27 inch Quad HD Monitor below. The current price is $329. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorAsus TUF Gaming VG27BQ 27 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Series | TUF Gaming |
| Model | VG27BQ |
| Dimensions | 620 x 363 x 66 mm |
| Depth with Stand | 211 mm |
| Height with Stand | 507 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Weight with Stand | 5.8 kg |
| Panel Type | TN |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 0.4 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync, NVIDIA G-SYNC Compatible |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 170 ° |
| Vertical Viewing Angle | 160 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, Power adapter, Power cord, Quick start guide, Warranty Card, HDMI cable |
| Other Features | Trace Free Technology, Color Temp. Selection, Game Plus, ELMB Sync, Shadow Boost, GameFast Input technology, Extreme Low Motion Blur, VRR Technology, Multiple HDR Mode, |
| Stand Tilt | -5°~33° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















