



Dell S2425H 23.8 inch Full HD Monitor
$127 • View Prices • By Dell
Dell S2425H 23.8 inch Full HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time. Notable features include 2 x HDMI v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Dell S2425H 23.8 inch Full HD Monitor price in United States is $127. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 Contrast Ratio
- 2 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
Dell S2425H 23.8 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 58.81 mmAverage
- 3.29 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 93 PPIAverage
- 4 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x HDMI v1.4
- Speaker Inbuilt
Dell S2425H 23.8 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Dell S2425H 23.8 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Dell S2425H 23.8 inch Full HD Monitor below. The current price is $127. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD MonitorDell S2425H 23.8 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | S2425H |
| Dimensions | 537.64 x 313.73 x 58.81 mm |
| Depth with Stand | 163 mm |
| Height with Stand | 411.73 mm |
| Weight | 3.29 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| PPI | ~ 93 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Ficker Free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Edgelight |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 5W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand Riser and Base, Side I/O Cover, VESA Cover, Quick Setup Guide, Power Cable, HDMI Cable, Safety, Environmental, and Regulatory Information |
| Stand Tilt | -5°~21° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















