


LG 32UR550-B 31.5 inch Ultra HD 4k Monitor
$767 • Out Of Stock • By LG
LG 32UR550-B 31.5 inch Ultra HD 4k Monitor is a 31.5 in VA Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution. It has a 4 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI, 1 x DisplayPort v1.4, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$767
Search
LG 32UR550-B 31.5 inch Ultra HD 4k Monitor price in United States is $767. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 31.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 2100:1 (Min), 3000:1 Typ Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
LG 32UR550-B 31.5 inch Ultra HD 4k Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 45.7 mmSlim
- 5.2 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- 4 ms Response Time
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
LG 32UR550-B 31.5 inch Ultra HD 4k Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG UltraWide 34WQ650-W 34 inch Full HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming MonitorLG 32UR550-B 31.5 inch Ultra HD 4k Monitor Full Specs
General
| Model | 32UR550-B |
| Dimensions | 714.3 x 420.1 x 45.7 mm |
| Depth with Stand | 239.3 mm |
| Height with Stand | 597.1 mm |
| Weight | 5.2 kg |
| Weight with Stand | 7 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HDR 10, Flicker safe |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Contrast Ratio | 2100:1 (Min), 3000:1 Typ |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 200 nits (Min), 250 nits (Typ) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 90% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
Input
| Speakers | 2 x 5W |
Extra
| Other Features | Reader Mode, Color Weakness, Super Resolution+, FreeSync (Low Frame Compensation), Dynamic Action Sync, Smart Energy Saving |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













