






MSI Pro MP161 E2 15.6 inch Full HD Portable Monitor
$129.99 • Out Of Stock • By MSI
MSI Pro MP161 E2 15.6 inch Full HD Portable Monitor is a 15.6 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x USB-C, 1 x HDMI v2.0b, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$129.99
Search
MSI Pro MP161 E2 15.6 inch Full HD Portable Monitor price in United States is $129.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 15.6 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 800:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI v2.0b
- Anti Glare
OUT OF STOCK
MSI Pro MP161 E2 15.6 inch Full HD Portable Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 18.8 mmSlim
- 750 gLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 15.6 inchesSmallest
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 4 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI v2.0b
- Speaker Inbuilt
MSI Pro MP161 E2 15.6 inch Full HD Portable Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming MonitorMSI Pro MP161 E2 15.6 inch Full HD Portable Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | Pro MP161 E2 |
| Dimensions | 362.26 x 233.84 x 18.8 mm |
| Weight | 750 g |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 53% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| USB Port Details | 2 x USB Type-C (DisplayPort, 15W Power Delivery) |
| HDMI | 1 x Mini HDMI v2.0b Port |
Input
| Speakers | 2 x 1.5W |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, 1 x L-Shaped Mini HDMI to HDMI cable, 1 x L-Shaped Type-C to Type-C cable, 1 x Protective Case, 1 x Quick Guide |
| Other Features | Built in Kick Stand, Ultra Slim, MSI Display Kit App, 1/4 inch Standard Tripod Socket, L-Shaped Cables, Landscape and Portrait Mode |
| Stand Tilt | 0°~180° |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















