





MSI PRO MP242A E2 24 inch Full HD Monitor
$110.92 • Out Of Stock • By MSI
MSI PRO MP242A E2 24 inch Full HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 120 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4b, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$110.92
Search
MSI PRO MP242A E2 24 inch Full HD Monitor price in United States is $110.92. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2a
- 1 x HDMI v1.4b
- Anti Glare
OUT OF STOCK
MSI PRO MP242A E2 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 120 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4b, 1 x Display Port v1.2a, VGA
- Speaker Inbuilt
MSI PRO MP242A E2 24 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS40FG75DENXZA 40 inch Ultra HD 4K Ultrawide Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming MonitorMSI PRO MP242A E2 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | PRO MP242A E2 |
| Depth with Stand | 226.9 mm |
| Height with Stand | 538.6 mm |
| Weight with Stand | 3.1 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR Ready |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 115% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















