





MSI PRO MP252 E2 24.5 inch Full HD Monitor
$129.99 • View Prices • By MSI
MSI PRO MP252 E2 24.5 inch Full HD Monitor is a 24.5 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 120 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI PRO MP252 E2 24.5 inch Full HD Monitor price in United States is $129.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 24.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2a
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
MSI PRO MP252 E2 24.5 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24.5 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 120 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2a
- Speaker Inbuilt
MSI PRO MP252 E2 24.5 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI PRO MP252 E2 24.5 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of MSI PRO MP252 E2 24.5 inch Full HD Monitor below. The current price is $129.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming MonitorMSI PRO MP252 E2 24.5 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | PRO MP252 E2 |
| Depth with Stand | 188 mm |
| Height with Stand | 416.5 mm |
| Weight with Stand | 3.2 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR Ready |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















