





MSI PRO MP273L E14 27 inch Full HD Monitor
$99.95 • View Prices • By MSI
MSI PRO MP273L E14 27 inch Full HD Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v2.0, Anti-Glare, Headphone Jack and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI PRO MP273L E14 27 inch Full HD Monitor price in United States is $99.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1, 100000000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x HDMI v2.0
- Anti Glare
- 1 Year Warranty
MSI PRO MP273L E14 27 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 49.69 mmAverage
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesLargest
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v2.0, VGA
MSI PRO MP273L E14 27 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI PRO MP273L E14 27 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of MSI PRO MP273L E14 27 inch Full HD Monitor below. The current price is $99.95. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG32WCS 32 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K MonitorMSI PRO MP273L E14 27 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | PRO MP273L E14 |
| Dimensions | 613.49 x 362.46 x 49.69 mm |
| Depth with Stand | 201 mm |
| Height with Stand | 437.52 mm |
| Weight with Stand | 4.05 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR Ready |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1, 100000000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 102% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1 x HDMI Cable (2.0b), 1 x Power Adaptor, 1 x Quick Guide |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















