




Blue Star HT3-N180 150 L Single Door Deep Freezer
$204.01 • View Prices • By Blue Star
Blue Star HT3-N180 150 L Single Door Deep Freezer price in United States starts from $204.01.
- Share
$204.01
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Chest Freezer
- Gross Capacity: 180 L & Net Capacity: 150 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Convertible
- Door Lock
- Heavy Duty Compressor
- 4 years Product Warranty
Blue Star HT3-N180 150 L Single Door Deep Freezer Specs
- Chest Freezer
- Gross Capacity: 180 L & Net Capacity: 150 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Convertible
- Door Lock
- Heavy Duty Compressor
- 4 years Product Warranty
General
| Brand | Blue Star |
| Model | HT3-N180 |
| Type | Chest Freezer |
Design and Body
| Weight | 31 kg |
| Height | 84.2 cm |
| Width | 76.5 cm |
| Depth | 57 cm |
| Body Material | Metal Top |
| Body Features | Corrosion-Resistant Body, Swing Door Type, Castor Wheel |
Technical
| Capacity | Gross Capacity: 180 L & Net Capacity: 150 L |
| Compressor | Heavy Duty Compressor |
| Refrigerant | Eco-Friendly Refrigerant |
Cooling Features
| Frost Free | Manual Defrost |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Deep Freezer, Key, User Manual |
| Doors Count | 1 |
| Convertible | Yes |
Power Features
| Voltage Required | AC 230V/50 HZ |
| Power Consumption | 485 Units per Year |
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2026 |
Warranty
| Warranty Type | Comprehensive |
| Product Warranty | 4 years |
Blue Star HT3-N180 150 L Single Door Deep Freezer Price History
You can check the price history of Blue Star HT3-N180 150 L Single Door Deep Freezer below. The current price is $19,700. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
























