





Bosch CST20S23VI 207 L 3 Star Single Door Refrigerator
$187.45 • View Prices • By Bosch
Bosch CST20S23VI 207 L 3 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $187.45.
- Share
$187.45
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 207 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
Bosch CST20S23VI 207 L 3 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 207 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
General
| Brand | Bosch |
| Model | CST20S23VI |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 40 kg |
| Height | 137.8 cm |
| Width | 68.2 cm |
| Depth | 53.8 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Attractive Chrome Handle bar |
| Base Drawer | Yes |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 207 L |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, Lock Key, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | 18 hour Cooling Retention, Super Freeze, XL Vegetable Box, Delicate Veggie Box, 2.5x Faster Cooling |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 159 Units per Year |
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2025 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Bosch CST20S23VI 207 L 3 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Bosch CST20S23VI 207 L 3 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $17,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

























